Czy warto oglądać przeciętne i złe filmy?

Czy warto oglądać przeciętne i złe filmy?

Prasówki

Czy warto oglądać przeciętne i złe filmy? Zapewne znakomita większość stałych bywalców kin, odpowie nie warto, bo szkoda czasu, a przede wszystkim pieniędzy (trzeba bowiem pamiętać, że bilety kinowe do najtańszych nie należą). A przecież jest tyle innych źródeł, dzięki którym można obejrzeć wybrany film i na dodatek tańszym kosztem. Pytanie, więc czy skoro nie są to jakieś wygórowane koszty, można zatem pozwolić sobie na oglądanie przeciętnych i złych filmów?

Czy warto oglądać przeciętne i złe filmy?

Czy naprawdę możesz z całym przekonaniem powiedzieć jesteś tak znakomitym znawcą kina, że oglądanie złych filmów uwłacza twojej godności! Jeśli myślisz, że tak, to znawcą najpewniej nie jesteś! Masz się tylko za niego, a to przecież różnica.

Ostatnio, szczególnie w intrenecie nie sposób przeoczyć wypowiedzi tych wszystkich odbiorców filmowych mających się za wytrawnych koneserów kina. Dysponują przecież niezawodnym orężem w postaci krytyki, która bardzo często tylko z nazwy ją przypomina, w rzeczywistości jest tylko wiadrem pomyj i falą zasłużonego lub nie hejtu. To zjawisko pseudo-filmowej krytyki w internecie nie wzięło się przecież znikąd. I tu bynajmniej nie chodzi o niczyje kompetencje filmoznawcze, czy nawet poziom inteligencji. Problemem jest raczej podejście samego krytyka, czy recenzenta do przedmiotu analizy oraz niezachwiana wiara we własne sądy i opinie.

Otóż, próbując naświetlić ten pierwszy problem można dojść do wniosku, że wynika on głównie z przesadnego krytycyzmu, a ten powodowany jest zazwyczaj faktem oglądania jedynie tego, co należy do klasyki kina lub klasyką się wkrótce stanie, to znaczy wybitnych arcydzieł filmowych. W żadnym razie filmów przeciętnych czy wręcz złych – to przecież niczemu nie służy? A w opinii wielu negatywnie wpływa na ukształtowanie gustu filmowego.

A jednak jest inaczej. Skoro tylko osoba wydająca opinię o filmie ogląda wszystko, to co dobre, niezwykle szybko zatraca się w przekonaniu, że wszystkie filmy należy oceniać według kryteriów arcydzieł. W ten sposób można łatwo orzec, że średniej klasy film jest złem wcielonym. Zatem, aby oceniać filmy w jakiejś skali trzeba mieć dla tej skali pewne odniesienie. Im lepszy krytyk czy recenzent, tym więcej odniesień na jego skali, a tym samym trafniejsze są jego opinię. Mogłoby się więc wydawać, że tylko krytycy i recenzenci powinni oglądać wszystkie przeciętne złe filmy. Niech oni męczą się za nas! Otóż nie! Zwykły odbiorca, a zwłaszcza ten dzielący się w internecie swoimi spostrzeżeniami na temat obejrzanego filmu nie powinien stronić od filmów przeciętnych, a nawet złych.

Czy zatem chodzi o oglądanie wszystkiego, co się,,nawinie”. Rzecz jasna nie! Chodzi raczej tutaj o pewne działanie z premedytacją, tzn. wprowadzenie zasady, że najpierw oglądasz film, który wedle wszelkiego prawdopodobieństwa jest zły, a następnie sięgasz po pięć domniemanych perełek kinowych. To działanie powinno odnieść dwa podstawowe skutki: po pierwsze będziesz mógł szczegółowo sprecyzować, dlaczego dany film jest nieudany, jakie błędy popełnili jego twórcy, a po drugie w ten sposób z całą pewnością jeszcze mocniej docenisz te pięć filmów. Zaczniesz zwidzieć w nich bardzo mocno zarówno plusy, ale także i minusy. Chociaż plusy powinny przeważyć. Właśnie można ten proces porównać z ważeniem. Na dwóch szalkach stawiamy plusy a następnie minusy, która z nich przeważy, taki osąd o filmie wydamy, lecz najpierw trzeba dysponować zarówno minusami i plusami. To nie jest możliwe bez oglądania złych filmów, gdzie minusy niemal krzyczą do nas z ekranu.

Dysponując tak rozwiniętą skalą porównawczą odbiorca filmowy uczy się, że są takie filmy, które nie zachwyciły go w taki sposób, jakby sam tego oczekiwał, ale ich wartość artystyczna jest wysoka i być może przypadną do gustu innemu odbiorcy. Nie dość, że doceni ich kunszt, to zbuduję się w nim świadomość, że najczęściej żaden osąd nie jest jedyny i ostateczny, więc odpowiedź na pytanie czy warto oglądać przeciętne i złe filmy powinna brzmieć – Warto! A jeśli dzielisz się swoimi opiniami w internecie to masz taki obowiązek.

zobacz również filmy online

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments