Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (2012)

Efektowny początek Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że dobry film powinien zacząć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko rosnąć. Tej zasady z pewnością trzymał się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć”. Już na początku okrutni naziści posiedli niezwykle cenny skarb w postaci Bursztynowej Komnaty, który obudził w nich wszystkie najgorsze instynkty.

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w roli Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii przedstawianej w filmie. Już od początku wybuchów i istnego morza krwi nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk emocji i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością stanowi bardzo ciekawą i dość oryginalną propozycję.

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na którego trop wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to jedna z najbardziej ekscytujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez trudności, które są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W całej historii z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć także pięknych kobiet i wątku miłosnego.

O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został stworzony na motywach „Stawki większej niż życie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial stanowi prawdziwą legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z niezwykle trudnym zadaniem jakim było nakręcenie kolejnych przygód najbardziej znanego asa polskiego wywiadu. Warto zauważyć, że dodatkowym utrudnieniem może być wiek reżysera – jest on młodszy od oryginalnego serialu o całą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, który był odpowiedzialny za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze stworzeniem kolejnej historii z udziałem Hansa Klossa. Opowieść jest utrzymana w klimacie legendarnego serialu, jednak posiada ona sporo elementów współczesnego kina. Nie zabrakło w nim wielu spektakularnych efektów specjalnych jak i dynamicznych, zaskakujących zwrotów akcji.

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję filmu jest zastosowanie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w których prowadził on poszukiwania Bursztynowej Komnaty a spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w słonecznej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu wydarzenia minionych lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami bieżącymi nie zlewają się z nimi. Taki zabieg nadaje filmowi także niepowtarzalnego klimatu.

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi nigdy nie brakuje znanych i lubianych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, jednak na największą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Znani z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na ekran w wielkim stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że wciąż są w świetnej formie. Co więcej, można zaryzykować stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w młodym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć” nie jest typowym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest znany raczej z tworzenia bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Mimo tego, że zarówno klimat jak i tematyka filmu znacząco odbiega od reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało stwierdzić, że ukazanie na dużym ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film stanowi prawdziwy hołd dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Obsada
 • Stanisław Mikulski − jako mjr rez. Stanisław Kolicki (agent J-23, fałszywy Hauptmann Hans Kloss) oraz jako Oberleutnant Hans Kloss (lata 70. XX wieku)
 • Tomasz Kot − jako młody Stanisław Kolicki (podszywający się pod Hauptmanna Hansa Klossa) (lata 40. XX wieku)
 • Emil Karewicz − jako Sturmbannführer Hermann Brunner (lata 70. XX wieku)
 • Piotr Adamczyk − jako młody Hermann Brunner (lata 40. XX wieku)
 • Marta Żmuda Trzebiatowska − jako Elsa Krauze
 • Anna Szarek − jako Ingrid Heizer
 • Adam Woronowicz − jako Lau
 • Wojciech Mecwaldowski − jako Ringle
 • Daniel Olbrychski − jako Oberführer Günter Werner
 • Jerzy Bończak − jako Erich Koch
 • Grzegorz Kowalczyk − jako Mischke
 • Janusz Chabior − jako kpt. Socha
 • Piotr Głowacki − jako mjr. Czubak
 • Maciej Ferlak − jako Reichsminister Martin Borman
 • Michał Breitenwald − jako doktor Krause
 • Cezary Krajewski − jako strażnik
 • Piotr Garlicki − jako Scharführer Marcus
 • Marek Kossakowski − jako Baum
 • Marcin Perchuć − jako Rudolf
 • Jerzy Ciszewski − jako Hauser
 • Bartosz Porczyk − jako Kurt
 • Błażej Pieczonka − jako Morozow
 • Roman Bugaj − jako zbir Brunnera
 • Maciej Wilewski − jako strażnik w Barczewie
 • Jakub Mazurek − jako pracownik kontrwywiadu
 • Piotr Grabowski − jako porucznik
Facebook
Twitter
LinkedIn

Patryk Vega

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Filmy i seiale

polityka patryk vega

Polityka

Premiera filmu „Polityka” w Polsce i w świecie jest przewidziana na 6 września 2019 roku. Na kilka tygodni przed faktycznymi wyborami parlamentarnymi w Polsce. Za

Czytaj więcej »
Kobiety mafii (2018)

Kobiety mafii

Wśród wielu produkcji, film kobiety mafii, jest tym, który budzi mieszane uczucia wśród widzów. Aby dobrze zrozumieć film, należy dobrze się w niego wczuć.Kobiety Mafii

Czytaj więcej »
Plagi Breslau (2018)

Plagi Breslau

Premiera filmu odbyła się 14 grudnia 2018 roku na platformach Showmax. Patryk Vega – jeden z najbardziej utalentowanych polskich reżyserów, twórca takich filmy jak popularny

Czytaj więcej »

Prasówki

Gdzie kupić kwiaty na prezent

Poczta kwiatowa Karczew

Zamawianie kwiatów to częsta usługa, która działa ludziom zachwycać bliskich wspaniałymi bukietami, nawet skoro nie można ich bezpośrednio dostarczyć. Dzięki internetowemu salonowi florystycznemu możesz łatwo

Czytaj więcej »
O serwisie

Nieoficjalny Serwis internetowy www.patryk-vega.pl stworzony został z myślą o fanach twórczości  Patryka Vegi. Znajdziesz tu artykuły najnowsze produkcjie zdjęcia żdła linków do produkcji i urywkuch filmów. Adresy i miejsca gdzie można obejżec fim lub zakupić legalnie materiały .

0 0 votes
Daj ocenę
0
Would love your thoughts, please comment.x