Jak wybrać spawarkę? Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Jak wybrać spawarkę? Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Warto przeczytać

Spawarka jest elektronarzędziem nie tylko przeznaczonym dla profesjonalistów. Mogą z niego korzystać również amatorzy. Nie zawsze, aby przyspawać zawiasy w furtce czy tłumik samochodu, musisz wzywać fachowca. Z dobrą spawarką bez trudu poradzisz sobie z drobnymi pracami. Tylko na co zwracać uwagę przy jej wyborze? Podpowiadamy.

Spawarki dla amatorów i dla profesjonalistów

Spawarki dzielimy na inwertorowe i transformatorowe. Spawarki inwertorowe charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i małą wagą. Ich budowa jednak jest na tyle skomplikowana, że wymagają naprawy w specjalistycznych warsztatach. Cechuje je duża sprawność oraz odporność na spadki napięć.

Z kolei spawarki transformatorowe są niedrogie i mają nieskomplikowaną budowę. Niestety, przekłada się to także na ich pracę. A ta jest niestabilna i w dużej mierze zależy od jakości spawanych elektrod. Należy do tego dodać jeszcze duży pobór prądu. Czy tego rodzaju spawarki mają jakieś zalety? Oczywiście. Są w niewielkim stopniu wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne (w przeciwieństwie do spawarek inwertorowych). Przy wyborze spawarki transformatorowej kieruj się zasadą: im większy gabaryt i cięższa spawarka, tym lepszy transformator.

Jak odnaleźć się wśród metod spawania?

To druga kwestia, która na pewno zaprząta Twój umysł. Istnieje bowiem kilka metod spawania. Mamy zatem spawarki MIG MAG, nazywane migomatami, spawarki MMA i spawarki TIG. Krótko omówimy każdą z nich.

  • MIG MAG – do spawania wykorzystuje się osłonę gazu. Ten rodzaj spawarki sprawdzi się do spawania grubszego aluminium i różnych metali. W warunkach domowych uzyskana jakość spoiny jest zadowalająca.
  • MMA – przeznaczone do spawania elektrodą otuloną. Spawarka MMA nie jest tak efektywna, jak na przykład migomat czy spawarka TIG. Dzieje się tak, ponieważ podczas spawania powstaje żużel, który trzeba usuwać.
  • TIG – ta metoda spawania wykorzystuje elektrodę nietopliwą. Uzyskana w ten sposób spoina jest wysokiej jakości. Musisz wiedzieć, że wybór spawarki TIG jest ekonomiczny. Wszystkie urządzenia tego typu mają możliwość przełączania się na tryb MMA.

Parametry spawarek – na co zwracać uwagę podczas wyboru?

Jeśli wybierasz spawarkę, zwróć uwagę na kilka ważnych parametrów. Należą do nich: amperaż, cykl pracy, mobilność, zasilanie, średnica elektrody.

Amperaż dobierz do możliwości instalacji elektrycznej oraz do intensywności użytku urządzenia. To od amperażu zależy, jak grube materiały możesz spawać. Wpływa on także na moc urządzenia. Na rynku jest wiele spawarek. Do okazjonalnego spawania będzie dobra ta do 250 A, natomiast profesjonalistom zaleca się sprzęt od 250 A.

Cykl pracy, czyli sprawność urządzenia informuje o długości działania spawarki w ciągu 10-minutowego cyklu pracy. Na przykład spawarka o cyklu pracy 70% będzie pracowała przez 7 minut, natomiast 3 będzie potrzebowała do wychłodzenia.

Zwróć uwagę na mobilność urządzenia. Czasami wystarczy spawarka, którą łatwo przeniesiesz z miejsca na miejsce, a czasami potrzebne jest urządzenie wyposażone w kółka. Ta pierwsza pomieści mniej drutu, natomiast pracę drugiej ogranicza długość uchwytu spawalniczego.

Spawarki zazwyczaj są zasilane prądem 230 V, są jednak i takie zasilane prądem 400 V. Te pierwsze nazywamy jednofazowymi, drugie – trójfazowymi. Spawarki trójfazowe dają większe możliwości, jeśli chodzi o wybór urządzenia. Możesz także zdecydować się na sprzęt międzyfazowy i przełączać się między prądem 230 V i 400 V.

Grubość spawanego materiału zależy od średnicy elektrody. Im grubszy materiał spawasz, tym większa średnica elektrody jest potrzebna.

Wybór spawarki jest kwestią indywidualną. Hobbysta czy amator wcale nie musi wybrać gorszego jakościowo sprzętu.

Sprawdź naszą bogatą ofertę https://migomat.com.pl/

 

0 0 vote
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments