Służby specjalne (2014)

„Służby specjalne” Patryka Vegi z 2014 roku to film kryminalno-sensacyjny a raczej dramat kryminalno-sensacyjny, bo choć zakończenie zostaje nie do końca wyjaśnione, jest to celowe bo rozwiązanie fabuły jest jedno i nasuwa się samo przez się. Zaczątkiem akcji a raczej wstępem do tej specyficznej opowieści o jeszcze bardziej specyficznym świecie jest wydarzenie z 2006 roku czyli likwidacja Wojskowych Służb Informacyjnych. Dla wielu wiąże się to z brakiem oczu i uszu, które do tej pory były przydatne i „dużo mogły”. Po tym wydarzeniu zostaje utworzona kolejna, ściśle tajna jednostka do zadań specjalnych, wykonywanych w białych rękawiczkach. Sam proces „rekrutacji” jej członków przebiega trochę na oślep. Niby coś tam jest wyjaśnione, niby ten i tamten ma predyspozycje, ale nie do końca wiadomo po co i dlaczego każda z tych osób decyduje się wziąć w tym udział.

Służby specjalne – Zarys przesłanek pojawia się w bardzo niepełny i rozmazany sposób.  I tak trafia tam podporucznik wyrzucona z ABW – w tej roli Olga Bołądź, grająca kobietę chłopczycę w męskim świecie bez żadnych skrupułów, ubrana w dresy i kurtkę za dużą o 2 rozmiary a wszystko to zadziwiająco dobrze jej pasujące. Obok niej zwerbowany zostaje wracający z misji w Afganistanie kapitan, który ma przejawy dużej wrażliwości, czułości i pociągu do ojcostwa oraz genialny ze swymi hasłami Janusz Chabior w roli byłego pułkownika Służb Bezpieczeństwa zaskakująco aczkolwiek fantastycznie łączący w wypowiedziach tragizm i komizm.

Ich praca to głównie likwidowanie „przeszkód” osobowych, tak by nikt o niczym nie wiedział albo raczej wiedział to co ma wiedzieć, a wszystko w tle najgrubszych afer politycznych, gospodarczych z kraju.

Film skonstruowany jest jak to u Vegi w specyficzny sposób. Akcja naszprycowana jest do granic możliwości slangiem ze środowisk służb specjalnych i tekstami tegoż rodzaju, które dla niezaznajomionego widza bez wyjaśnienia mogłyby tworzyć zwitek bezsensownych słów, niedopasowanych do całego kontekstu. Na to reżyser znalazł sposób, z zadowalającą precyzją przedstawiając i wyjaśniając żargon środowiskowy. Zdarzenia następują z ustaloną chronologią a widz obserwuje kolejne nazewnictwo proceduralne wyświetlane na ekranie w formie przypisów dość często, miejmy nadzieję nie za często.

Mimo zdawałoby się wiadomego od samego początku tematu przewodniego filmu to nie intrygi, oszustwa, szantaże i zabójstwa wysuwają się na pierwszy plan. Przede wszystkim widzimy trójkę różnych bohaterów, którzy odnajdują siebie, a przy tym są pełni sprzeczności tak wielkich jak tylko można sobie wyobrazić. Kochają, są wrażliwi, mają zasady moralne, przeżywają wciąż na nowo tragedię z przeszłość boją się choroby czy dzięki rozmowom z księdzem-psychologiem nawracają się by zaraz potem kogoś pokroić na kawałki, wrabiając w to Bogu ducha winnego nastolatka albo zabić kolejnego a przy okazji do „strat wojennych” zaliczyć młodą matkę dwójki dzieci.

Jednak w tym wszystkim to, co podobać może się najbardziej to „żywość” i realność postaci. Nie są jak maszynki do zabijania, martwe, bez emocji, bez wyrzutów… Choć owszem momentami może się tak wydawać zaraz potem widzimy ich drugie oblicze a raczej kolejne bo mają ich zdecydowanie więcej niż dwa. Dlatego też mimo wszystko zaczynamy odczuwać sympatię do tych osób. Chcemy żeby „Białko” dała szansę Rafunowi, żeby Cerat stworzył szczęśliwą rodzinę z zaadoptowanym chłopcem a pułkownik Bońka wygrał z rakiem przy pomocy pani doktor, z którą toczył intrygująco ironiczne rozmowy.

Choć na pozór wszyscy są silni, odważni i twardzi jak skała, w środku to zwykli ludzie chcący po prostu zwyczajności i bliskości drugiej osoby. Postaci są wielowymiarowe i tym przyciągają, ciekawią i sprawiają że chce się poznać ich historie, ich dramaty.

Kiedy okrywają że tak naprawdę nie wiedzą dla kogo pracowali i odwalili ten kawał roboty, który zatrząsł tym światkiem czują się zagubieni i chcą odejść. Ale z tej drogi nie ma już odwrotu.

To co można zarzucić Vedze to na pewno nazbyt skomplikowane i nie do końca wyjaśnione intrygi, a raczej ich okoliczności. Kto, dla kogo, za co i po co, wszystko dzieje się tam szybko bez dbałości o szczególiki i przejmowanie się kontekstem. Typowa czarna robota, jest cel do odstrzału więc załatwić i zapomnieć, a najlepiej nawet nie pamiętać, że musiało się cokolwiek zapominać. Nieraz tempo przewijających się zdarzeń politycznych jest tak zawrotne, że najzwyczajniej trudno się w nich zorientować. Tutaj wojna, tam zaś zabójstwo czy samobójstwo właściwie nie ma zbytniego znaczenia byle było po sprawie i można było szybko i sprawnie odhaczyć. Pyk i gotowe.

Ogólnie rzecz biorąc, nie można jednak niczego odmówić filmowi: świetnie skonstruowane postaci, niezła i przyciągająca fabuła, dramaty przedstawione w akompaniamencie odpowiedniej dawki humoru oraz dystansu.

Obsada
  • Olga Bołądź – podporucznik Aleksandra Lach „Białko”
  • Janusz Chabior – pułkownik Marian Bońka
  • Wojciech Zieliński – kapitan Janusz Cerat
  • Wojciech Machnicki – generał brygady Romuald Światło
  • Andrzej Grabowski – przeor zakonu
  • Eryk Lubos – Rafun
    Kamilla Baar – Joanna, żona Cerata
  • Beata Kawka – dyrektor departamentu ABW
  • Agata Kulesza – Anna Czerwonko, lekarz onkolog i inni
Facebook
Twitter
LinkedIn

Patryk Vega

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
[…] Źródło artykułu Służby specjalne […]
trackback
[…] Źródło artykułu Służby specjalne […]

Filmy i seiale

polityka patryk vega

Polityka

Premiera filmu „Polityka” w Polsce i w świecie jest przewidziana na 6 września 2019 roku. Na kilka tygodni przed faktycznymi wyborami parlamentarnymi w Polsce. Za

Czytaj więcej »
Kobiety mafii (2018)

Kobiety mafii

Wśród wielu produkcji, film kobiety mafii, jest tym, który budzi mieszane uczucia wśród widzów. Aby dobrze zrozumieć film, należy dobrze się w niego wczuć.Kobiety Mafii

Czytaj więcej »
Plagi Breslau (2018)

Plagi Breslau

Premiera filmu odbyła się 14 grudnia 2018 roku na platformach Showmax. Patryk Vega – jeden z najbardziej utalentowanych polskich reżyserów, twórca takich filmy jak popularny

Czytaj więcej »

Prasówki

Gdzie kupić kwiaty na prezent

Poczta kwiatowa Karczew

Zamawianie kwiatów to częsta usługa, która działa ludziom zachwycać bliskich wspaniałymi bukietami, nawet skoro nie można ich bezpośrednio dostarczyć. Dzięki internetowemu salonowi florystycznemu możesz łatwo

Czytaj więcej »
O serwisie

Nieoficjalny Serwis internetowy www.patryk-vega.pl stworzony został z myślą o fanach twórczości  Patryka Vegi. Znajdziesz tu artykuły najnowsze produkcjie zdjęcia żdła linków do produkcji i urywkuch filmów. Adresy i miejsca gdzie można obejżec fim lub zakupić legalnie materiały .

0 0 votes
Daj ocenę
2
0
Would love your thoughts, please comment.x