Służby specjalne (2014)

Służby specjalne” Patryka Vegi z 2014 roku to film kryminalno-sensacyjny a raczej dramat kryminalno-sensacyjny, bo choć zakończenie zostaje nie do końca wyjaśnione, jest to celowe bo rozwiązanie fabuły jest jedno i nasuwa się samo przez się. Zaczątkiem akcji a raczej wstępem do tej specyficznej opowieści o jeszcze bardziej specyficznym świecie jest wydarzenie z 2006 roku czyli likwidacja Wojskowych Służb Informacyjnych. Dla wielu wiąże się to z brakiem oczu i uszu, które do tej pory były przydatne i „dużo mogły”. Po tym wydarzeniu zostaje utworzona kolejna, ściśle tajna jednostka do zadań specjalnych, wykonywanych w białych rękawiczkach. Sam proces „rekrutacji” jej członków przebiega trochę na oślep. Niby coś tam jest wyjaśnione, niby ten i tamten ma predyspozycje, ale nie do końca wiadomo po co i dlaczego każda z tych osób decyduje się wziąć w tym udział.

Służby specjalne – Zarys przesłanek pojawia się w bardzo niepełny i rozmazany sposób.  I tak trafia tam podporucznik wyrzucona z ABW – w tej roli Olga Bołądź, grająca kobietę chłopczycę w męskim świecie bez żadnych skrupułów, ubrana w dresy i kurtkę za dużą o 2 rozmiary a wszystko to zadziwiająco dobrze jej pasujące. Obok niej zwerbowany zostaje wracający z misji w Afganistanie kapitan, który ma przejawy dużej wrażliwości, czułości i pociągu do ojcostwa oraz genialny ze swymi hasłami Janusz Chabior w roli byłego pułkownika Służb Bezpieczeństwa zaskakująco aczkolwiek fantastycznie łączący w wypowiedziach tragizm i komizm.

Ich praca to głównie likwidowanie „przeszkód” osobowych, tak by nikt o niczym nie wiedział albo raczej wiedział to co ma wiedzieć, a wszystko w tle najgrubszych afer politycznych, gospodarczych z kraju.

Film skonstruowany jest jak to u Vegi w specyficzny sposób. Akcja naszprycowana jest do granic możliwości slangiem ze środowisk służb specjalnych i tekstami tegoż rodzaju, które dla niezaznajomionego widza bez wyjaśnienia mogłyby tworzyć zwitek bezsensownych słów, niedopasowanych do całego kontekstu. Na to reżyser znalazł sposób, z zadowalającą precyzją przedstawiając i wyjaśniając żargon środowiskowy. Zdarzenia następują z ustaloną chronologią a widz obserwuje kolejne nazewnictwo proceduralne wyświetlane na ekranie w formie przypisów dość często, miejmy nadzieję nie za często.

Mimo zdawałoby się wiadomego od samego początku tematu przewodniego filmu to nie intrygi, oszustwa, szantaże i zabójstwa wysuwają się na pierwszy plan. Przede wszystkim widzimy trójkę różnych bohaterów, którzy odnajdują siebie, a przy tym są pełni sprzeczności tak wielkich jak tylko można sobie wyobrazić. Kochają, są wrażliwi, mają zasady moralne, przeżywają wciąż na nowo tragedię z przeszłość boją się choroby czy dzięki rozmowom z księdzem-psychologiem nawracają się by zaraz potem kogoś pokroić na kawałki, wrabiając w to Bogu ducha winnego nastolatka albo zabić kolejnego a przy okazji do „strat wojennych” zaliczyć młodą matkę dwójki dzieci.

Jednak w tym wszystkim to, co podobać może się najbardziej to „żywość” i realność postaci. Nie są jak maszynki do zabijania, martwe, bez emocji, bez wyrzutów… Choć owszem momentami może się tak wydawać zaraz potem widzimy ich drugie oblicze a raczej kolejne bo mają ich zdecydowanie więcej niż dwa. Dlatego też mimo wszystko zaczynamy odczuwać sympatię do tych osób. Chcemy żeby „Białko” dała szansę Rafunowi, żeby Cerat stworzył szczęśliwą rodzinę z zaadoptowanym chłopcem a pułkownik Bońka wygrał z rakiem przy pomocy pani doktor, z którą toczył intrygująco ironiczne rozmowy.

Choć na pozór wszyscy są silni, odważni i twardzi jak skała, w środku to zwykli ludzie chcący po prostu zwyczajności i bliskości drugiej osoby. Postaci są wielowymiarowe i tym przyciągają, ciekawią i sprawiają że chce się poznać ich historie, ich dramaty.

Kiedy okrywają że tak naprawdę nie wiedzą dla kogo pracowali i odwalili ten kawał roboty, który zatrząsł tym światkiem czują się zagubieni i chcą odejść. Ale z tej drogi nie ma już odwrotu.

To co można zarzucić Vedze to na pewno nazbyt skomplikowane i nie do końca wyjaśnione intrygi, a raczej ich okoliczności. Kto, dla kogo, za co i po co, wszystko dzieje się tam szybko bez dbałości o szczególiki i przejmowanie się kontekstem. Typowa czarna robota, jest cel do odstrzału więc załatwić i zapomnieć, a najlepiej nawet nie pamiętać, że musiało się cokolwiek zapominać. Nieraz tempo przewijających się zdarzeń politycznych jest tak zawrotne, że najzwyczajniej trudno się w nich zorientować. Tutaj wojna, tam zaś zabójstwo czy samobójstwo właściwie nie ma zbytniego znaczenia byle było po sprawie i można było szybko i sprawnie odhaczyć. Pyk i gotowe.

Ogólnie rzecz biorąc, nie można jednak niczego odmówić filmowi: świetnie skonstruowane postaci, niezła i przyciągająca fabuła, dramaty przedstawione w akompaniamencie odpowiedniej dawki humoru oraz dystansu.

Obsada
  • Olga Bołądź – podporucznik Aleksandra Lach „Białko”
  • Janusz Chabior – pułkownik Marian Bońka
  • Wojciech Zieliński – kapitan Janusz Cerat
  • Wojciech Machnicki – generał brygady Romuald Światło
  • Andrzej Grabowski – przeor zakonu
  • Eryk Lubos – Rafun
    Kamilla Baar – Joanna, żona Cerata
  • Beata Kawka – dyrektor departamentu ABW
  • Agata Kulesza – Anna Czerwonko, lekarz onkolog i inni
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Patryk Vega

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
5/5

Filmy i seiale

polityka patryk vega

Polityka

Premiera filmu „Polityka” w Polsce i w świecie jest przewidziana na 6 września 2019 roku. Na kilka tygodni przed faktycznymi wyborami parlamentarnymi w Polsce. Za

Czytaj więcej »
Kobiety mafii (2018)

Kobiety mafii

Wśród wielu produkcji, film kobiety mafii, jest tym, który budzi mieszane uczucia wśród widzów. Aby dobrze zrozumieć film, należy dobrze się w niego wczuć.Kobiety Mafii

Czytaj więcej »
Plagi Breslau (2018)

Plagi Breslau

Premiera filmu odbyła się 14 grudnia 2018 roku na platformach Showmax. Patryk Vega – jeden z najbardziej utalentowanych polskich reżyserów, twórca takich filmy jak popularny

Czytaj więcej »

Prasówki

Agencje reklamowe

Agencje reklamowe Kępno

Agencje marketingowe w Stolicy to coraz liczniejsze podmioty na karcie stolicy. Jest ich sporo, natomiast w obecnym gronie pojawiają się również specjalizacje. Na które agencje

Czytaj więcej »
Jak zacząć inwestować w nieruchomości?

Nieruchomości Brzozów

Każdy z nasz szuka sposobów na zainwestowanie i uzyskanie dodatkowych źródeł dochodów. Na wesele, spędzamy w takich czasach, które zapewniają tak duży wstęp do takich

Czytaj więcej »
O serwisie

Nieoficjalny Serwis internetowy www.patryk-vega.pl stworzony został z myślą o fanach twórczości  Patryka Vegi. Znajdziesz tu artykuły najnowsze produkcjie zdjęcia żdła linków do produkcji i urywkuch filmów. Adresy i miejsca gdzie można obejżec fim lub zakupić legalnie materiały .

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x